If you can cut and prepare food on your own, it is preferable to avoid purchasing pre-sliced produce. It is not worth the cost or environmental impact.
Bottled water is a waste of money unless your tap water is hazardous to drink. Reusable water bottles can be purchased and filled with tap water.
In terms of time and money, making your own dressings is a considerably better option. There are no extra fats, sugar or calories when you make your own at home.
It may be more convenient to buy your medication while you shop. However, even the most common prescription medications are more expensive in supermarkets.
It may seem more easy and less time consuming to use a boxed baking mix, but all you're getting is plain old all-purpose flour, sugar, baking powder, & lot of artificial preservatives.
Buying a tray of pre-cut meat or chicken may seem like a good idea. Don’t. Since they were already sliced for you, the price has been pushed up.
To save money, you can buy a block of cheese and then grate it yourself. In addition, the pre-shredded containers contain a plethora of chemicals.
At the grocery store, a salad for lunch might cost quite a bit of money. Furthermore, the quality is a concern because you don't know how long the vegetables have been in storage.
Pet food can be found in most supermarkets, however it's usually of poor quality. The best bet would be to go to your local pet store and get your usual brand.
Grocery retailers are aware that weary parents must nevertheless purchase the week's groceries. This is why diapers are so expensive.
If you want to save money on spices and herbs, you'll save money by purchasing them in bulk from a warehouse store instead of paying retail.